Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Letették a Jedlik Ányos Gimnázium új épületszárnyának alapkövét.
Letették a csepeli Jedlik Ányos Gimnázium (JÁG) új épületszárnyának alapkövét pénteken. A JÁG felújítása a kormány 20 milliárd forintos támogatása nyomán várhatóan 2023 októberére fejeződik be. Az alapkőletétel előtt Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere arról beszélt: az egész ország számára példamutató, ami az utóbbi években Csepelen történt. A közösség ereje, összetartása, együttdolgozása és a megfelelő vezetés lehetőséget teremt minden közösségnek, hogy előremozduljon azon az úton, amin előre lehet lépni, amin előre lehet menni és nem hátra – fogalmazott. Mint mondta, az intézmény története 1945-re nyúlik vissza, amikor a csepeli honatyák az iskola alapításáról döntöttek, „ami a jövőnek épült és a reményt hordozta”, és amit a zseniális feltalálóról, bencés szerzetesről neveztek el. Hozzátette: a család mellett az iskola nyújtja a felnövekvő új generációk számára az ismereteket, megismerteti őket az értékekkel, amit 33 magyar generáció halmozott fel a Kárpát-medencében, és ami ötvöződött az európai kulturális értékekkel.
„Tanulni kell abból, ami 2010-ig történt”
Kiemelte: olyan iskolában gondolkodnak, „ami embert nevel”, olyan embereket képez ki, akik meg tudják állni a helyüket a legmodernebb kor követelményei között is, és alkotásaikkal hozzá tudnak tenni az eddigi generációk munkájához. Azt kívánta, a felújítás után a tanulók, tanárok vigyék tovább az ismereteket, tradíciókat és gyarapítsák a magyar kultúrkincseket. Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter kiemelte: a kormány számára kiemelten fontosak a fiatalok, ezért döntöttek úgy, megújítják Közép-Európa hajdan egyik legmodernebb iskolaépületét, ráadásul egy új iskolaépülettel a nemzeti vagyon is gyarapodik. Hozzátette: a 2010 előtti kormány elherdálta az állami vagyon nagy részét, eladták a jól működő állami cégeket, kiárusították az országot és ennek nyomán egymillió munkahely szűnt meg. Mint mondta, 2010 után a kormány új alapokra helyezte a vagyonpolitikát, és a köz javát szolgálva, annak hosszú távú megőrzésére, gyarapítására összpontosít.
Tanulni kell abból, ami 2010-ig történt, hogy
– jegyezte meg. Elmondta: a gimnázium fejlesztésének célja, hogy európai szintű oktatási intézmény és kulturális központ jöjjön létre, ami méltó Jedlik Ányos példamutató életéhez, és ami a fiatalokat és Magyarországot is sikerre viszi. Az iskola 4800 négyzetméteres új épületrésszel bővül, amiben
Az iskola teljes körű felújítása, korszerűsítése és bővítése részeként egy új épületszárnyat is kialakítanak, ahol a sportcsarnok és a közösségi tér lesz. Már elbontották a régi tornacsarnokot, itt fog ugyanis megépülni az új épületszárny, ennek alapkövét tették le pénteken. Az alapkőbe kerülő időkapszulába az aktuális magyar forint forgalmi érmesort, a Magyar Nemzet pénteki számát, a JÁG 70. és 75. évfordulójára készített évkönyveit, a tantestületről készült fotót, továbbá jedlikes nyakkendőt és sálat, az alapítás dokumentumait és egyéb, az iskolához kötődő emlékeket, továbbá a csarnok tervdokumentációját helyezték el.
(MTI)
Kép forrása: jedlik.hu